piątek, 12 kwietnia 2013

Wprowadzenie i uprawa lubczyka ogrodowego


Aktualnie studiuję rolnictwo na SGGW - Wydział Rolnictwa i Biologii.
Zamierzam przedstawić uprawy takich ziół jak : lubczyk, kozłek lekarski, arcydzięgiel, jeżówka, ruta itd...
Jeśli zajmujecie się uprawą ziół piszcie.
Pozdrawiam i miłej lektury życzę :)
Mefisto

8 komentarzy:

 1. Lubczyk ogrodowy.

  Należy do rodziny baldaszkowatych.

  Jest rośliną wieloletnią, w pierwszym roku liście wyglądają podobnie do selera, w kolejnych latach roślina rośnie do rozmiarów przekraczających 2 metry i posiada baldachy kwiatowe o kwiatach koloru zielonkawożółtym. Lubczyk ma bardzo rozbudowane kłącze i korzenie - to własnie dla tej części głównie jest uprawiany. Zbiera się również ziele ale z uwagi na cenę suszenia jest to malo ( jeśli wogóle ) opłacalne. Lubczyk uprawia się również na nasiona które uzyskują niekiedy wysoką cenę. Lubczyk ( a raczej olejek ) używany jest do produkcji przypraw ( m.in. magii ) a także w produkcji leków.

  OdpowiedzUsuń
 2. Uprawa lubczyka.

  Lubczyk wymaga terenu ciepłego i nasłonecznionego. Gleba powinna odznaczać się głęboką warstwą próchniczą ( bogate nawożenie obornikiem ), o odczynie pH na poziomie obojętnym, lekko kwaśnym - 6-7 pH, gleba powinna być lekka , średniozięzła, zatrzymująca wodę.

  Z uwagi na fakt że lubczyk odznacza się bardzo rozwiniętym korzeniem, przed sadzeniem ( lub sianiem ) należy zastosować głęboką orkę ( z pogłębiaczem ) żeby rozluźnić glebę.

  Zaleca się bezpośrednio przed sianiem zastosować nawozy NPK aby zwiększyć plony - niestety bez nawożenia w tych czasach nieda się uzyskać wysokich plonów.

  Książkowo zaleca się zastosować na ha - 60-80kg N, 50-60kg P205, 100-140kg K2O.

  Najlepiej przed zakładaniem plantacji zrobić badania swojej gleby i jej kultury.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak zakładać planacje lubczyka.

  Lubczyk można uprawiać dwojako, albo z nasion ( siać należy w kwietniu ) albo z rozsady - ( siać jesienią i rozsadzać na wiosne )

  Przed sianiem należy sprawdzić czy materiał siewny ma odpowiednią zdolność kiełkowania, w tym celu najlepeij w warunkach domowych wysiać wysiać na wilgotnym waciastym, dobrze wilgotnym ( często podlewanym ) i dobrz nasłonecznionym gruncie próbe np 30-50 nasion i obserwować ile i po jakim okresie zaczną wschodzić.


  Nasiona na rozsadniku wysiewa się siewnikiem ( 3 ,5 ,7 rzędowym ) w rzędy co 25-30cm.
  jeśli wprost do gruntu to co ok 60cm na głębokości 1 cm.

  Aby założyć plantację 1 ha potrzebna będzie rozsada ok 5-6 arów na którego wysianie będziemy potrzebowali ok. 3 kg nasion lubczyka.
  Jeśli zaczniemy siać wprost do gruntu wówczas będziemy potrzebowali okoł 10 kg nasion.

  Aby zapobiec chorobom grzybowym należy zaprawić nasiona.


  OdpowiedzUsuń
 4. Kilka słów o pielęgnowaniu.

  Pielenie należy rozpocząć najlepiej jeszcze przed wschodem roślin kiedy widać rzędy co powinno znacząco polepszyć rośnięci rośliny po wykiełkowaniu.
  Lubczyk atakują takie choroby jak plamistość liści i bakterioza (( zaprawiać zaprawą nasienną )
  Na plamistość najlepiej stosować środki n bazie cynkomiedzianu.
  Szkodniki - pędraki chrabąszczowatych - podgryzają korzenie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zbiór i suszenie.
  Zbiory korzeni następują jesienią, nalezy ściąć część zieloną nadziemną ( można zebrać i ususzyć ziele ) następnie kopaczką wykopać korzenie, następnie recznie zebrać otrząsając je z ziemi ewentualnie przy póżniejszym rozładunku przepuścić przez duże obrotowe sito. Wieksze korzenie należy pociąć - ręcznie lub mechanicznie - w celu szybszego schnięcia. Suszenie można wykonywać w suszarniach taśmowych lub podłogowych ( tu należy pamiętać o częstym odwracaniu ( mieszaniu ) w celu równomiernego schnięcia.
  Suchy produkt można pakować do dużych worków papierowych lub polipropylenowych ( choć te bardziej przepuszczają wilgoć )

  OdpowiedzUsuń
 6. W dalszej części postaram się zamieścić zdjęcia roślin i jej tegorocznej uprawy.

  Jeśli ktoś z czytających ma pytania lub również zajmuje się uprawą tej lub innej rośliny niech pisze śmiało.

  Mało jest jak do tej pory forów i blogów o uprawach zielarskich a ta część rolnictwa jest naprawdę interesująca i może być dochodowa.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. Czekam na dalszą część ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Także przyłączam się do kolegi wyżej:)

  OdpowiedzUsuń